Опубликовано: 26 сентября 2015 г.

Літаючі тигри на


Шершні це найбільш великі оси, мають розміри до 55 мм у довжину. Існують історії про те, що три або пять укусів шершня можуть вбити людину. У Тайвані їх називають бджолою-тигром, в Японії горобцем-бджолою, через величезного розмаху його крил.
Майже всі фотографії та текст Андріана Колотілін
Сьогодні ми придивимося до цих небезпечних комах, до їх суспільному способу життя і заглянемо всередину їх гнізда.

Шершни - Летающие тигры


Шершні літаючі тигри серед комах.

Шершни - Летающие тигры


Ранньою весною в будиночок, що стоїть на краю лісу стали залітати шершні. Це перезимували самки, які шукають місце для гнізда. В ідеалі їм потрібно велике дупло, ніша в скелі, укриття, захищене від вітру і дощу. Але дупластих дерев, скель у нас не так багато. Тому матері-засновниці селяться в сараях, трансформаторних будках, на рідко відвідуваних горищах в дачних селищах або селах.

Шершни - Летающие тигры

З гучним дзижчанням вони літають серед дерев і гризуть кору або стару підгнилу деревину. Ця пережована маса стане матеріалом для будинку. Будинок, якщо пощастить, до кінця літа перетвориться на величезний, теплий, гуде паперовий куля.


Шершни - Летающие тигры

Коли застаєш шершня за цим заняттям, то він може підпустити на метр або 60 сантиметрів. Далі злітає, з гудінням підлітає до спостерігача, може здатися, що це атака. Людина розумна не буде махати руками, оскільки поки причини для справжньої атаки і комахи немає. Але і кидати стару дошку, добутливим родовище будівельної целюлози він (а вірніше вона) не стане. Я відійшов убік, зняв весь одяг, яка була просякнута засобом від кліщів і комарів, переодягнувся в сільське ганчіря, що висить у сараї. Не знаю, чи є у шершнів кошти нюху, але просочена запахом сіна і пилу гімнастерка допоможе мені стати непомітним. Звір, якого я чатував, зявлявся на дошці через кожні 10-25 хвилин і в один з перерв я заліг зі штативом і камерою у вподобаного місця.


Шершни - Летающие тигры


Звичайно, шершень прилетів, став обдирати деревину. Я ж, зїдаються комарами, спостерігав і знімав. У таємниці мені вдалося бути всього кілька секунд, потім шершень помітив мене і прийняв позу загрози. Нас розділяло менше 30 сантиметрів, він злетів і попрямував до мене. Нерви не витримали, я відсахнувся, збив штатив, камера впала і вдарилася об камінь. Пластикове подовжувальне кільце не найдорожчою фірми увірвався, обєктив лежав на землі, а хваленому алюмо-магнієвому корпусі одинички зяяла дірка:

Шершни - Летающие тигры


Але до спостережень і спробами зйомки поведінки шершнів я не збайдужів. Шукав їх гнізда і іноді мені щастило. Коли я знаходив їх притулок в умовах дикої природи, то намагався підібратися до летку. Просто поспостерігати. І всякий раз бачив, що біля виходу є кілька чергових охоронців. У сонячний день бойова група зривалася в атаку завжди, коли дистанція скорочувалася до 2 метрів. Рано вранці можна було підійти до такого гнізда, але ніякого руху не відбувалося. Холодно. Але одного разу мені пощастило.

Шершни - Летающие тигры


Коли в Полістовскій заповіднику немає студентів, кордон пустує, люди там зявляються рідко. Саме в сінях порожнього кордону самка-королева вирішила створити свій будинок. Виявилося, що на людину, що знаходиться всередині сіней, ніби всередині її будинку колонія реагує абсолютно по-іншому. Можна спостерігати всі таємниці поведінки зсередини, хоча на вулиці, біля виходів з гнізда і раніше чергує група швидкого реагування. Гніздо молоде, практично всі його осередки, призначені для майбутніх робочих особин порожні:

Шершни - Летающие тигры


Матеріал оболонки схожий на щільну недорогу пакувальний папір поганий вичинки. За кольором шарів можна визначити, яка частина зроблена з кори вільхи, яка з дощок, з кори яблуні або осики:

Шершни - Летающие тигры


Змінюючи один одного, нечисленні поки робочі особини кладуть шар за шаром:

Шершни - Летающие тигры


А королева відкладає в кожну клітинку маленьке яєчко, розвиток якого почалося ще минулого року, до зимівлі:

Шершни - Летающие тигры


Через деякий час в осередках гнізда личинки розвинулися, і весь час просять їсти. Ось тут-то і виявляється вовчий характер армії робітників шершнів. Вони стають здобувачами їжі. Усяке комаха, що має великий розмір черевця, може стати їх потенційною жертвою. Наприклад, у зазівався гедзя моментально відривається голова, відкушуються крила і колишній жалячий літун перетворюється на якусь подобу котлети. Вона негайно мчить у гніздо, для корму личинкам. Конвеєр видобутку працює весь світлий час доби. Адже гнізда потрібні нові робочі особини, щоб будувати, годувати, рости ...

Шершни - Летающие тигры


Видобуток може бути настільки великою, що неясно, як її по повітрю вдалося пронести в гніздо. Зрозуміло, що ударом жала вбити великого сірого коника, який непогано озброєний щелепами, літаючого мисливцеві досить легко. А ось принести ногу коника через галерею ходів і повітроводів виявилося непросто, знадобилося колективна допомогу. Тільки всередині частини видобутку перетворилися на корм для молоді. Треба відзначити, що я не ентомолог професіонал, але за даними літератури самі дорослі шершні не харчуються живою їжею.

Шершни - Летающие тигры


В центрі гнізда постійно відбувається спілкування, контакти вусиками, спільне пережовування, навіть конфлікти:

Шершни - Летающие тигры


Усередині гнізда завжди гамірно. Комахи, пересуваючись до виходу, повзають по обєктиву, іноді навіть по руці. Тут треба зберігати всі своє самовладання, оскільки жителі реагують на різкий рух і запах поту. Я стою на драбині, камера висить на ремені (я врахував помилки минулого). Іноді відбувається атака, я отпригівать назад, біжу в порожню кімнату кордону і захлопую двері. Вичікую півгодини, вмиваюся і тільки потім виглядаю у сіни, до гнізда. На мені щільні, не по сезону, брюки і застебнута на абсолютно всі гудзики осіння куртка. Шершням теж жарко. Але гніздо складна вентильована система з низкою повітроводів, оболонок і каналів продувки

Шершни - Летающие тигры


Коли цього недостатньо, крила робочих стають ефективними вентиляторами, моє обличчя відчуває рух повітря

Шершни - Летающие тигры


На цьому місці мені доведеться закінчити розповідь. На кордон повинні були заїжджати студентки Львівського університету. Сусідство рою шершнів і десятка дівчат не представлялося можливим. Королева помилилася у виборі місця, такого зручного і простого. Рано вранці відро мильної води поставило крапку на майбутньому цієї сімї. Дорослі оси відлетіли в пошуках іншого місця, можливо, вони ще встигнуть побудувати новий будинок. Личинки загинули, і зйомка залишилося незавершеним. Але це тема вже іншої розповіді.

Шершни - Летающие тигры


Дорослі особини також полюють на багатьох комах, яких вони вбивають за допомогою жала і потужних щелеп. Завдяки своїм розмірам і силі отрути, шершні без особливих зусиль здатні умертвляти досить великих комах, в тому числі бджіл, коників, ос і сарану. Справжня військова машина. (Фото Filippo N.)

Шершни - Летающие тигры


В Японії від укусів гігантських шершнів щорічно гине до сорока осіб. Яд азіатських видів більш токсичний, ніж європейських, до того ж вони помітно крупніше.

Шершни - Летающие тигры


Подібно багатьом громадським комах шершні здатні мобілізуватися цілим гніздом і жалити ворога в цілях власного захисту. Це може становити небезпеку як для тварин, так і для людини. (Фото Bernd Rettig)

Шершни - Летающие тигры


Виявивши загрозу, шершень випускає феромон тривоги особлива речовина, що активізує інших шершнів для нападу на свого кривдника. (Фото Lukas Jonaitis)Джерело
Стаття взята з: http://kabanka.ru

P.S. Якщо стаття була Вам корисна, поділіться будь ласка їй в соціальних мережах, понатискайте на кнопочки нижче.

Автор публикации: admin
Просмотров:
Комментарии Ответить через Вконтакте Ответить через Facebook

Добавить комментарий!

Опрос
Какие новости по вашему мнению самые интересные
АРТ
Шоу
Авто
Наш Мир
Архитектура
Дизайн и интерьер
Технологии
Кино
Проишествия
Наука и техника
Животные
Отдых
Спорт
Все